Magyar Deutsche

Auf dem Teppich: Így volt ez…

2018. május 2.

Időpont:  2018. május 09., szerda, 18. 00 óra.

Az Auf dem Teppich sorozatunk keretében ez alkalommal a Németországban élő, de a Tolna megyei Bikácsról származó Schmausser Mátyásmesél fiatalkoráról, illetve az elűzetés előtti és utáni időszakról. Valamint Dr. Gajdos-Frank Katalin, a Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény igazgatója árul el érdekes tényeket és történeteket az idén ismét bemutatásra kerülő Budaörsi Passióval kapcsolatban.

Budaörs elnéptelenedett a 17. század végére és Zichy Zsuzsanna (született Bercsényi) grófnő segítségével érkeztek az első német telepesek a területre. Az első, nehéz évek megerősítették a budaörsiek vallásos meggyőződését. A 18. század közepére jómódú településsé vált Budaörs, ahol az egyház és az iskola gondoskodott a helyiek vallásos neveléséről. A település néprajzi kultúrájának egyik markáns jellemzője ugyancsak római-katolikus hitükhöz köthető: az Úrnapi körmenet hagyománya (a virágszőnyeggel) és a Budaörsi Passió.
Jézus kínszenvedésének történetét először 1931-ben adták elő a Müller vendéglőben, a Budaörsi Levente Egyesület Lyra műkedvelő szakosztálya előadásában. 1933 nyarán már Budapesten plakátok hirdették: „Jöjjenek a Passió-játékokra Budaörsre!”. A következő években híressé vált a Budaörsi Passió, Budaörs lett a „magyar Oberammergau”.
A Jakob Bleyer Heimatmuseum roll-up kiállítása a Budaörsi Passió-játékok történetét mutatja be, valamint sok jól sikerült fotót a rendszerváltás utáni sikeres előadásokból. (2000-ben, majd 2003, 2006, 2009 és 2012-ben) 2018-ban május 19. és június 3. között újra megrendezésre kerülnek a budaörsi Kő-hegyen a magyar és német nyelvű Passió-játékok. (További információ: www.budaorsipassio.eu)

A vendégekkel Ambach Mónika, a Zentrum igazgatója beszélget.

Szervező:
Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár (Zentrum)

Partner:
Jakob Bleyer Heimatmuseum

Támogatók:
Magyarországi Németek Országos Önkormányzata
Emberi Erőforrások Minisztériuma (NEMZ-KUL-18-0398)